چرا در مسیر ثروتمند شدن تنبلی می کنم

شایع ترین آفتی که در مسیر ثروتمند شدن وجود دارد اهمال کاری و تنبلی است که بسیاری از افراد بخاطر تنبلی کردن خود را به شدت سرزنش می کنند.

تنبلی کردن در مسیر ثروت به سبب وجود پنج مانع ذهنی است که از وجود آن بی خبر هستیم.

 

مانع اول : کمالگرایی

در فرهنگ ما جا افتاده است که کمالگرایی یک صفت خوب و باارزش است اما واقعیت چیز دیگری است.

پیامی که در پس کلمه کمالگرایی وجود دارد این است که:

“من به اندازه کافی برای شروع کردن خوب نیستم. به همین دلیل اگر کاری را شروع کنم حتما اتفاق بدی در آینده رخ خواهد داد که سبب شرمندگی و شرمساری من می شود.”

 

مانع دوم: سایه های من

هر کسی سایه هایی (نیمه تاریک وجود) در ناخودآگاه ذهنش دارد که سبب می شود رفتار دیگران را قضاوت کند.

سایه ها همان صفاتی هستند که ما آنها را بد می پنداریم و دائما در تلاش هستیم که از آنها دوری کنیم. سایه ها زمانی در فردی بوجود می آیند که والدین آن فرد دائما به او گفته باشند فلان رفتار خوب است و فلان رفتار بد است.

نه تنها این رفتار والدین سبب می شود کودک خود را بد پندارد بلکه سبب ایجاد سایه هایی می شود که از آن به بعد جهان را بصورت سیاه و سفید می بیند. (سیاه و سفید دیدن دنیا یعنی فرد دائما در حال برچسب زدن خوب یا بد به رفتار ها و آدم ها خواهد بود)

حال اگر صفتی سایه من شده باشد من صفت معکوس آن را بدست می آورم.

مثلا اگر صفت ظالم سایه من شده باشد. در بزرگسالی صفت مظلوم را بدست می آورم. یا اگر صفت وراج سایه من شده باشد، در بزرگسالی صفت ساکت را به خودم می گیرم.

 

مانع سوم: ترس از ثروتمند شدن

ما از ثروت ترسی نداریم اما از اینکه ثروتمند شویم و بعد به یکباره ثروتمان را از دست بدهیم به شدت می ترسیم. چون به هیچ عنوان از جایگاه فعلی مان راضی نیستیم.

می دانیم جایگاه فعلی که داریم پر از رنج و زحمت است و نمی خواهیم طعم خوشبختی را بچشیم و بعد این خوشبختی را از دست دهیم. چون احساس می کنیم شدت این زمین خوردن بسیار زیاد است بطور ناخودآگاه مانعی برای حرکت در مسیر ثروت برای خود ایجاد می کنیم.

 

مانع چهارم: اعتقادات مذهبی مخرب

اگر در ایران بدنیا آمده باشیم به احتمال زیاد دارای یک سری از اعتقادات مذهبی هستیم که گاها آنها را فراموش می کنیم یا آگاهانه انکار می کنیم.

یکی از باورهای مذهبی مخربی که در ذهن اکثر افراد وجود دارد این است که اگر ثروتمند شوم به مرور زمان تبدیل به آدم بدی می شوم که قرار است تا ابد در آتش جهنم سوزانده شود.

 

مانع پنجم (مهمترین مانع): تاری هدف

اگر هدف بسیار شفاف و واضح نباشد سبب می شود ما نتوانیم کوچکترین قدمی در مسیر رسیدن به آن برداریم. یکی از بزرگترین ترموزهای ذهنی انسان حرکت به سوی ناشناخته هاست.

از آنجایی که یکی از وظایف اصلی ذهن در امان نگه داشتن ما از خطرات است به همین سبب مانع حرکت در مسیر ناشناخته می شود.

اگر هنوز نمی توانی به وضوح زندگی بعد از رسیدن به هدفت را در ذهن تصویرسازی کنی باید بدانی مشکل تاری هدف داری.

 

مشاهده نسخه یوتیوب این درس: