نشخوار فکری

درمان نشخوار فکری به شیوه آلفا

نشخوار فکری یعنی اینکه من درباره مسائل روزمره زندگی ام آنقدر فکر می کنم که از کاه، کوه می سازم.

مثلا اگر شوهر عمه ام در یک مهمانی به من گفته باشد که استخوان ترکوندی. طوری به این موضوع اهمیت می دهم و فکر می کنم که شرلوک هومز به پرونده های قتلش اینطور اهمیت نمی داد.

و افکار عجیب و غریبی از درون این جمله که “استخوان ترکوندی” خلق می کنم و با خودم فکر می کنم نکند منظورش این بوده که “بسه دیگه پورن استارها هم انقدر رابطه جنسی در طول روز ندارند”…نکند من زیاده روی کرده ام.

 

در همین حین گوشی را بر می دارم و به پارتنر زنگ می زنم و می گویم تو من را فقط برای رابطه جنسی می خواهی. کات کات فوراور.

چند دقیقه بعد فکری دیگری به ذهنم می آید که نکند منظورش این بوده که پیر و چلوسیده شده ام. سریع جلوی آیینه می روم و میزان چلوسیدگی خود را بررسی می کنم.

بعد ناگهان جرقه دیگری در ذهنم می خورد نکند منظورش از “استخوان ترکوندی” این بوده که کج راه می رفتم. نکند استخوان هام واقعا ترکیده اند؟

گوشی را بر می دارم و زنگ می زنم به ارتوپد می گویم : دکتر من استخوان هایم ترکیده اند. لطفا من را گچ بگیر و…

 

نشخوار فکری نشان دهنده این است که من در روتین زندگی ام گیر کرده ام و هیچ چالش مهمی در زندگی ام ندارم.

ذهن ما نمی تواند حتی یک دقیقه را بدون فکر سپری کند پس موضوعی برای فکر کردن لازم دارد. حالا بهترین راه درمان این نشخوار فکری، ایجاد کردن چالش های مهم و اساسی است که هم بتواند ما را کمی بترساند و هم سبب پیشرفت من شود.

تصور کن من فردی خجالتی با نشخوار فکری هستم اگر چالش اینفلونسر شدن تا پایان سال آینده را برای خودم قرار دهم آنوقت آنقدر این چالش ترسناک و مهم برایم می شود که دیگر فرصت فکر کردن به حرف های شوهر عمه ام را ندارم.

ماجراجویی جدیدی در زندگی من شکل می گیرد که حالا ذهن من را درگیر خودش کرده است. که پایان این چالش هم به نسخه بهتری از خودم می رسم و هم پول بیشتری گیریم می آید.

 

یا تصور کن من فردی با 100 کیلو اضافه وزن هستم اگر چالش مربی فیتنس شدن تا پایان سال برای خودم قرار دهم آنقدر این چالش برایم هیجان انگیز و ترسناک خواهد بود که مجال فکر کردن به موضوعات دیگر را از من می گیرد.

و نتیجه کار هم لذت بخش است. در پایان سال نه من دیگر به موضوعات کم اهمیت، اهمیت می دهم و نه شبیه سال گذشته ام هستم و نسخه بهتر و فیت تری از خودم بدست آورده ام که می توانم مربی و الهام بخش دیگران نیز باشم.

البته زمانی این روش عالی نتیجه می دهد که فرد بتواند در سایر ابعاد زندگی اش نیز مانند یک آلفا فکر کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *