سیر تا پیاز تبلیغ نویسی از زبان یک تبلیغ نویس

سیر تا پیاز تبلیغ نویسی از زبان یک تبلیغ نویس

مردم توضیحات یک محصول را می خرند و نه خود آن را.

مهم نیست چقدر زمان برای تولید محصولی گذاشته باشی مادامی که تبلیغ نویسی خوبی را برای محصولت انجام نداده باشی کسی تمایلی به خرید نخواهد داشت.

تلخ یا شیرین حقیقتی است که نمی توان آن را انکار کرد.

مخاطب تا زمانی که محصول را نخریده باشد نمی تواند کیفیت آن را قضاوت کند و تقریبا هیچ المانی نیز برای تصمیم گیری ندارد. تنها چیزی که او از آن برای تصمیم گیری استفاده خواهد کرد صفحه تبلیغ نویسی شده محصول است.

این سناریو را تصور کن.

دو نفر با شرایط کاملا مشابه و برابر وارد یک حوزه می شوند.

هر دو به یک میزان برای کسب و کار خود وقت می گذارند. هر دو یک محصول مشابه را تولید می کنند.

اما فروش هر دو مشابه نیست. یکی بیش از ۹۵٪ سهم بازار را بدست می آورد و دیگری فقط ۵٪ از آن را.

نمونه این داستان را در واقعیت چند بار با پوست و گوشت و خون احساس کرده ای؟

در یک دهه اخیر صدها مورد مشابه را در همین ایران خودمان دیده ام. افراد با استعدادی که بدلیل فروش پایین نا امید بودند و دست از کار کشیده بودند و در مقابل افرادی را می دیدم که فروش بسیار بالایی داشتند اما به لحاظ کیفیت محصول حتی قابل مقایسه با دسته اول نبودند.

به همین خاطر سعی دارم در این مقاله درک عمیقی از مراحل و فرایندی که در تبلیغ نویسی باید انجام بدهی را یاد بدهم.

 

سیر تا پیاز تبلیغ نویسی از زبان یک تبلیغ نویس

چطور بدون اینکه تبلیغ نویسی بلد باشیم بتوانیم صفحه فروش فوق العاده ای بنویسیم که فروش مان را به یک باره، چند برابر کند؟

قبل از اینکه حتی یک کلمه بنویسیم باید اینطور تصور کنیم که مخاطب به هیچ عنوان نه ما را می شناسد و نه به ما اعتماد دارد.

در واقع ما در تبلیغ نویسی بدترین حالت را تصور می کنیم و با این دید شروع به نوشتن می کنیم چرا که اگر بتوانیم شکاک ترین و بی اعتماد ترین مخاطب را برای خرید قانع کنیم، مابقی افراد خود به خود در این فرایند قانع می شوند.

 

مرحله اول:

قبل از اینکه بتوانیم مخاطب را برای خرید قانع کنیم باید بتوانیم توجه او را بدست بیاوریم. از این رو تیتر (Headline) اهمیت بسیار زیادی را در تبلیغ نویسی ایفا می کند چرا که کار اصلی تیتر جلب توجه است.

خیلی خب سوالی که احتمالا در سر داری این است که چطور تیتر خوب بنویسیم؟

 

به تخت خواب مخاطب برو:

برای اینکه بتوانی تیتر عالی بنویسی باید بدانی ساعت ۱ بامداد چه چیزی فکر مخاطبت را طوری درگیر کرده است که به او اجازه خواب نمی دهد؟

پاسخ این سوال، همان تیتری است که می تواند سریعا توجه مخاطبت را جلب کند چرا که او از صبح تا پاسی از شب دائما به این موضوع فکر می کند و زمانی که این تیتر را ببیند سریع به آن واکنش مثبت نشان می دهد.

این سناریو را تصور کن.

بساز بفروشی، ویلایی در چمستان ساخته است و بدلیل شرایط نامساعد خرید و فروش مسکن متقاضی برای خرید ویلا ندارد.

او برای ساخت این ویلا از بانک وام گرفته است و اگر نتواند تا مدت زمان مشخصی ویلا را آب کند، زندگی اش به خطر می افتد.

از نگرانی و استرس این ماجرا نه روزها فکر آسوده ای دارد و نه شب ها راحت می تواند بخوابد.

در همین حال و هوا ناگهان اس ام اسی دریافت می کند که می گوید:

کمک می کنم تا ۳۰ روز آینده ویلا چمستان را به قیمت روز بفروشی

نه تنها توجه این بساز بفروش به این تیتر جلب می شود بلکه تا خود صبح آنقدر به شماره ای که این پیامک را داده زنگ می زند تا طرف دیوانه شود.

تیتر خوب یعنی این. تیتری که بتواند تمام هوش و حواس مخاطب را به خودش جلب کند.

 

مرحله دوم:

تا اینجا توانستیم توجه را جلب کنیم اما مخاطب همچنان کوچکترین اعتمادی به ما و روش کاری مان ندارد. پس باید به لحاظ منطقی بتوانیم خودمان یا پیشنهاد مان را به او اثبات کنیم.

در این قسمت باید به مخاطب بگوییم (یا بنویسیم) چرا محصول یا خدماتی که داریم دقیقا آن چیزی است که می تواند به تو کمک کند.

بیا برگردیم به سناریو.

در ادامه اس ام اس به طور مثال نوشته شده:

 • من در شش ماه اخیر ۱۰ ویلا به پلاک های XYZ را در چمستان را فروخته ام.
 • من لیست بزرگی از مشتریانی دارم که همین الان خواهان خرید ویلا هستند.
 • عده ای مشتریان من که خواهان خرید ویلا هستند همین الان پول نقد دارند.
 • و…..

نکته: در این مرحله هر چیزی را که می گویید باید اثبات کنید.

 

مرحله سوم:

بعد از اینکه به لحاظ منطقی کاملا قانع شد نوبت به ارضا کردن بعد احساسی مخاطب است چرا که احساسات نقش بسیار پر رنگی در تصمیم گیری نهایی دارد.

البته این موضوع نه تنها در خرید بلکه در تمام تصمیم گیری های زندگی مان اهمیت دارد. اگر بعد احساسی به طور کامل ارضا نشود، احتمال دارد مخاطب اقدام به خرید نکند.

احتمالا تا به حال دختران زیادی را دیده اید که خواستگارهای خوبی که دارند را رد می کنند. خواستگار به لحاظ مالی، ظاهری، ادبی، اجتماعی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد اما زمان بله گفتن احساس می کند دلش با او نیست.

در فرایند خرید هم این اتفاق به کرات می افتد. محصول به هر لحاظ درجه یک است اما زمان خرید، مخاطب احساس می کند که این آن محصولی نیست که به دنبالش بود.

برایت اتفاق افتاده است مگر نه؟

احتمالا زیاد.

خیلی خب احتمالا کنجکاو شده ای که چطور می توانی بعد احساسات مخاطب را ارضا کنی. برای اینکه بتوانی این کار را ساده تر از حالات دیگر انجام دهی می خواهم تو را با تکنیک ارسال به آینده Future Pasting آشنا کنم.

در اینجا باید سعی کنی درباره حالات و اتفاقات خوبی که بعد از استفاده از خدمات یا محصولت به آنها می رسد صحبت کن.

برگردیم به سناریو قبل.

در ادامه متن چنین چیزی نوشته شده بود.

 تصور کن نه تنها می توانستی این ویلا را تا ماه آینده بفروشی و تمام وام های بانکی ات را پرداخت کنی بلکه می توانستی پروژه ساخت ویلای دوم را هم استارت بزنی بدون داشتن کوچکترین نگرانی از فروش آن.

زمانی که مخاطب به لحاظ منطقی و احساس تمایل شدیدی به خرید پیدا کند کار تمام است. او خرید خواهد کرد.

سیر تا پیاز تبلیغ نویسی از زبان یک تبلیغ نویس

مرحله چهارم:

ساده ترین بخش کار همین قسمت است. نشان دادن روش خرید یا راه ارتباطی برای خرید. بطور مثال در سناریو بالا کافی بود فرد شماره تلفن خود را قرار دهد.

شاید در ذهن بسیاری این سوال شکل بگیرد که ارائه گارانتی در تبلیغ نویسی لازم است یا خیر؟

وجود گارانتی الزامی نیست اما وجود داشتن آن باعث رشد چند برابری فروش خواهد شد و بهترین جا برای ارائه گارنتی در مرحله دوم است، زمانی که می خواهی به لحاظ منطقی مخاطب را قانع کنی. (ماهیت گارانتی یک دلیل منطقی است)

 

نکته مهم: خیلی ها تصور می کنند با تبلیغ نویسی می توانند هر محصول یا خدماتی را بفروشند اما باید این دیدگاه را اصلاح کنم که تبلیغ نویسی فقط می تواند محصول خوب را بفروشد و هیچ استراتژی و روشی برای فروش محصول بدرد نخور در دنیا وجود ندارد مگر دروغ!

پس به یاد داشته باشیم تبلیغ نویسی روش قانع کردن مشتری برای خرید است و نوشتن حتی یک کلمه دروغ یا مبالغه دقیقا در جهت عکس تبلیغ نویسی است.

 

دنبال فرمول های بیشتری از تبلیغ نویسی؟

این ویدیو را حتما ببین http://asargozari.com/top-secret-copywriting-formula/

حسین صفوی

ما فقط یک تخصص داریم و در یک دهه اخیر در مجموعه اثرگذاری در تلاش بودیم تا ابعاد گسترده تر و عمیق تری از این تخصص را ارائه دهیم. تخصص ما تبلیغ نویسی و ساخت کمپین های تبلیغاتی سودآور است.
مردم توضیحات یک محصول را می خرند و نه خود آن را. مهم نیست چقدر زمان برای تولید محصولی گذاشته باشی مادامی که تبلیغ نویسی خوبی را برای محصولت انجام نداده باشی کسی تمایلی به خرید نخواهد داشت. تلخ یا شیرین حقیقتی است که نمی توان آن را انکار کرد. مخاطب تا زمانی که محصول را نخریده باشد نمی تواند کیفیت آن را قضاوت کند و تقریبا هیچ المانی نیز برای تصمیم گیری ندارد. تنها چیزی که او از آن برای تصمیم گیری استفاده خواهد کرد صفحه تبلیغ نویسی شده محصول است. این سناریو را تصور کن. دو نفر با…
مخاطب محصول را نمی خرد بلکه توضیحات یک محصول را می خرد. برای اینکه بتوان محصولی را در دنیای امروز فروخت نیاز به تبلیغ نویسی وجود دارد
امتیاز - 10

10

مخاطب محصول را نمی خرد بلکه توضیحات یک محصول را می خرد. برای اینکه بتوان محصولی را در دنیای امروز فروخت نیاز به تبلیغ نویسی وجود دارد

User Rating: 4.54 ( 22 votes)
50 پاسخ
 1. چهارراه آنلاین
  چهارراه آنلاین گفته:

  تشکر استاد عزیز. ما با تمام وجود منتظر قسمت سوم دوره هستیم. راستش هر روز به ایمیل مون سر میزنیم. طاقت مون تموم شده استاد! کجایی؟

  پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  واقعا نکات فوق العاده تاثیر گذار و کلی در مورد تبلیغ نویسی محصول برای من داشت با وجود اینکه چیزی از تبلیغ نویسی نمیدونم ولی همین نکاتو پیاده کنم کلی نتیجه میده.
  جمله زیر رو بعضی از برنده های بزرگ عکسشو عمل میکنن دقیقا، جالب اینجاست گارانتی هم میزارن.
  “تبلیغ نویسی روش قانع کردن مشتری برای خرید است و نوشتن حتی یک کلمه دروغ یا مبالغه دقیقا در جهت عکس تبلیغ نویسی است.”
  ممنون از آقای صفوی عزیز ☺♥

  پاسخ
 3. محمدشریف
  محمدشریف گفته:

  ممنون استاد بابت مقاله بسیار زیبا و آموزنده تون.اینبار هم مانند دفعات قبل لذت بردم.استاد اگه میشه یه مقاله در مورد تبلیغ نویسی برای کالای فیزیکی هم منتشر بکنید.تو اکثر مقالاتی که از شما خوندم درباره تبلیغ نویسی برای خدمات توضیح دادی.موفق باشی

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم. برای کالای فیزیکی هم دقیقا از این فرمول می توانید استفاده کنید به شرطی که خودتان محصول را تولید کرده باشید و نقاط ضعف و قدرت آن را نسبت به سایر محصولات مشابه بدانید. اما اگر محصول فیزیکی کس دیگری را می فروشید باید از تبلیغ نویسی اصلی آن استفاده کنید و خودتان نمی توانید در این حالت چیزی بنویسید. اصولا تبلیغ نویسی در مدل کسب و کار های جنس دلالی عملا ناممکن است و کسی هم در دنیا این کار را نمی کند.

   پاسخ
    • حسین صفوی
     حسین صفوی گفته:

     برای محصولی که شرکت تولید کرده است چرا… اما در حالت دلالی محصولی که در دست داری را صد ها یا هزاران فروشنده دیگر دارند. تبلیغ نویسی در این حالت هیچ تاثیری ندارد و اگر هم داشته باشد شبیه به این می ماند که شما چند ده یا چند صد میلیون تومان بابت نوشتن تبلیغی هزینه می کنید و سود فروش آن بین صد ها فروشنده دیگر پخش خواهد شد.
     شبیه به این می ماند که یک سوپر مارکت تصمیم به نوشتن تبلیغ برای کره پاک بگیرد.

     پاسخ
 4. سعید هستم بهزادی
  سعید هستم بهزادی گفته:

  سلام استاد صفوی عزیز.ممنون از مقاله فوق العاده پر بار شما که ارزش آن از صدها دوره مشابه پولی بیشتر است و همین یکی از رازهای محبوبیت شماست.
  دو سوال:
  سوال اول: برای اینکه پرسونای مخاطب را بشناسیم و مشکل و مسئله اون رو بدونیم چه راه حلی پیشنهاد می دهید که خودتان آن را تست کرده باشید؟ به قول مارتین لیندستروم درکتاب ریز داده هاش میگه برید توی رختخواب مخاطب! اون دستش باز بود و اسلام اجازه میداد،معادل ایرانی و اسلامی شده بریم توی رختخواب مخاطب چی میتونه باشه؟

  سوال دوم: الان مخاطب خیلی سخت اعتماد می کند،پروسه اعتماد سازی که خودتان ایجاد می کنید در صورت امکان بگویید
  ممنون از قلم شیوای شما

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم سعید همیشه خلاق.
   حقیقت اینکه پرسنا در تبلیغ نویسی عملا به هیچ دردی نمی خورد. عموما تبلیغ نویس های آماتور خیلی احساس می کنند پرسنا مهم است چرا که داشتن اطلاعات سنی، ظاهری، تحصیلی هیچ کمکی به دانستن مشکلی که باعث می شود شب خوابش نبرد، ندارد.
   سعی می کنم حتما مقاله کامل درباره این مورد بنویسم. 🙂
   برای اینکه مخاطب بتواند اعتماد کند باید کمکش کرد.
   اعتماد سازی عموما یک شبه اتفاق نمی افتد به مرور زمان مخاطب احساس اعتماد می کند، مگر اینکه فرد تبلیغ نویس خیلی خوبی باشد و بتواند در متن صفحه فروش کامل تمام انگیزه های خرید و نخریدن را کاور کند.

   پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم.
   قسمت بعدی تیک تاک که امروز آماده می شود درباره شکافتن پرده سوم ذهن مشتری است که پیشنهاد می کنم به هیچ وجه از دستش ندهید.

   پاسخ
 5. پیام
  پیام گفته:

  سلام وممنون از استاد صفوی عزیز
  برای خدمات طراحی واجرای دکوراسیون و بازسازی چطور میشه تبلیغ نوشت؟
  این که آدم به طور تخصصی کپی رایتر یک رشته خاص مثل معماری و مبلمان باشه استراتژی درستیه؟

  پاسخ
 6. روح الله
  روح الله گفته:

  سلام استاد یه سوال میپرسم اگر دوست داشتید در یک جمله جوابشو بم بگید
  آیا فروش پکیج “آموزش ادیت حرفه ای و مونتاژ کاملا حرفه ای تصاویر” که مخاطب هدف آن عکاسان و تمام کسانی که دوست دارند عکس های معمولی را تبدیل به عکس های حرفه ای کنند جواب میده ؟

  پاسخ
 7. ابراهیم بینایی
  ابراهیم بینایی گفته:

  سلام استاد من مقالات خوب شما رو همیشه مطالعه میکنم و به تبلیغ نویسی خیلی علاقمند شدم چون استعداد این کار رو در خودم می بینم می خواستم بپرسم برا اینکه یک تبلیغ نویس شوم باید از کجا شروع کنم.

  تشکر

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم ابراهیم عزیز.
   برای شروع تبلیغ نویسی باید تبلیغ نویسی کرد. بهتر از پروژه های خیلی کوچک سایت شروع کرد.

   پاسخ
 8. محمد رضا معاشرتی
  محمد رضا معاشرتی گفته:

  حسین عزیز
  نکته مهم همین است که گفتی ولی مسئله جدی چگونگی نوشتن این تبلیغ است.
  ما درس ها را فرا می گیریم ولی در حل مسئله میمونیم.
  اگه در این مورد راهنمایی دقیق تری کنی ممنون میشم.
  پایدار بمانی

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام محمد رضا عزیز.
   سعی کنید حداقل ۵ماه از همین فرمول ساده برای نوشتن تبلیغ چه کوچک و چه بزرگ استفاده کنید تا در طی تمرین و به نوعی کلنجار رفتن با این فرمول در آن متخصص شوید.
   تبلیغ نویسی هم دقیقا به مشابه دوچرخه سواری است. روز اولی که سوار دوچرخه می شویم احساس بی تعادلی و ترس داریم. به مرور زمان که تمرین می کنیم در کنترل دوچرخه مهارت بدست می آوریم

   پاسخ
 9. سید مهدی میرعلائی
  سید مهدی میرعلائی گفته:

  سلام جناب صفوی بزرگوار
  نمیشه این مقاله رو خوند و به شما خدا قوت نگفت
  دستمریزاد و الحق و الانصاف که گفتن استاد به شما برازندتونه

  پاسخ
 10. محمد تلفیق
  محمد تلفیق گفته:

  درود و خسته نباشید خدمت شما اقای صفوی , من مطالب و ویدیوهای شمارو دیدم و واقعا پسندیدم خیلی کم پیش میاد از مطلبی خوشم بیاد چون اکثرا مطالب سوخته هستن و باور کنید من اولین بارم دارم نظر میدم م اصلا تمایل به هدردادن وقتم در نظردادن ندارم , جدا از سیاست و دیدگاهای روانشناسانتون که واقعا استادنست وهمین طور میزان درکتون و مهارت ارتباط براقرار کردنتون و میزان تاثیرگذاری فردیتون خواستم بگم من در نگاه اول به وبسایت شما میخواستم سریعا اون ترک کنم چون فونتش حس خوبی بهم نداد خیلی خشک و سفت منظورم همین صفحه ای که توش هستم , قالبتونم یکم ضعف داره به این ها رسیدگی کنید که امیدوارم این ضعف هرچند کوچیک بتونه شمارو از اون چیزی که هستید بیشتر نمایان کن

  ممنون و تشکر از اطلاعات واقعا با ارزشتون

  محمدتلفیق هستم رپر و شاعر و اهنگساز و چند سالی هست در زمینه مطالب روانشناسی و فلسفی تحقیق میکنم…

  پاسخ
 11. محمد ابراهیم زرگری
  محمد ابراهیم زرگری گفته:

  با سلام واحترام خدمت استاد مصطفوی
  من نماینده بیمه ایران هستم برای اولین باز موضوع تبلیغ نویسی به گوشم خورد و این باعث آشنایی با شما شد . احساس میکنم با کمک و راهنمایی های خلاقانه شما به موفقیت های بزرگتر دست یابم .
  پیروز و سربلند باشد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *