چگونه دیگران را وادار به انجام خواسته هایمان کنیم

چگونه دیگران را وادار به انجام خواسته هایمان کنیم بدون اینکه نه بشنویم

برای اینکه بتوانی دیگران را وادار به انجام کار کنی که تو می خواهی، باید کاملا واقع بین و با سیاست باشی.

منظورم از داشتن سیاست و واقع بین بودن چیست؟

اینکه در وهله اول اجازه ندهی به مانند یک ساده لوح با تو رفتار کنند.

شاید خیلی جاها خوانده باشی که اگر از یک سری از کلمات جادویی در صحبت هایت استفاده کنی می توانی دیگران را متقاعد کنی یا اینکه اگر هنگام بیان خواسته ات فن بیان خوبی داشته باشی می توانی فرد یا افراد مقابل را وادار کنی که کاری که دوست داری را انجام دهند.

این توصیه ها فقط برای افراد ساده لوح نوشته شده اند و در دنیای واقعی کوچکترین کاربردی ندارد و گرنه امروز همه می توانستند دیگران را وادار به انجام کاری کنند که می خواستند.

پس اگر می خواهی واقعا بتوانی این کار را انجام دهی ادامه این مقاله را با ذهن کاملا باز بخوان و همچنین در کنارت یک قلم و کاغذ بگذار تا نکاتش را یادداشت کنی چرا که در موفقیت و قدرتی که در آینده بدست خواهی آورد نقش بسیار پررنگی خواهند داشت.

قوانین بازی وادار کردن دیگران به انجام خواسته هایمان:

چگونه دیگران را وادار به انجام خواسته هایمان کنیم

قانون اول: روی مرام و معرفت دیگران حساب باز نکن:

یکی از مهلک ترین اشتباهاتی که می توانی مرتکب آن شوی این است که انتظار داشته باشی دیگران بر اساس مرام و معرفت بخواهند تصمیم به انجام خواسته تو بگیرند.

بیا با هم صادق باشیم. انجام خواسته تو در وهله اول به سود چه کسی است؟

قطعا تو. پس چرا دیگران باید برای موفق شدن تو کوچکترین زحمتی به خودشان بدهند؟

دیدن موفقیت تو نه تنها برای کسی خوشحال کننده نیست بلکه به نوعی آزار دهنده نیز می باشد و باعث برانگیخته شدن حس حسادت دیگران می شود. این یکی از حقایق مهم درباره دوست داشته شدن توسط دیگران است که باید در این بازی به خوبی به آن مسلط باشی.

این سناریو را تصور کن.

تو عاشق این هستی که بتوانی ساعت ۴ صبح برای دوستانت استندآپ کمدی اجرا کنی و آن ها نیز با اشتیاق تو را ببیند.

اگر همین الان به دوستانت و آشنایانت یک پیامک بفرستی و بگویی که ساعت ۴ صبح فردا در میدان تجریش جمع بشوید چون می خواهم برایتان استندآپ کمدی اجرا کنم چه کاری انجام خواهند دارد؟

احتمالا یا به کل پیامکت را نادیده می گیرند و یا مودبانه تو را می پیچانند.

مهم نیست چقدر برای دوستان یا آشنایان مرام و معرفت به خرج داده باشی اکثر آنها هیچگاه حاضر نخواهند بود بخاطر تو سختی بکشند. چون در واقعیت عاقلانه هم نیست.

 

قانون دوم: یا به آن ها سود و منعفت بزرگی برسان یا هرگز به خودت اجازه مطرح کردن درخواست را نده

مطرح کردن درخواست همچین که تصور می کنی بی خطر و بدون عوارض هم نیست.

اگر خواسته ای را مطرح کنی و رد شود کم کم در ذهن افراد تبدیل به یک فرد مزاحم خواهی شد و آرام آرام سعی در حذف تو خواهند کرد.

اگر می خواهی از صحت این قانون اطمینان حاصل کنی کافی است به مدت یک ماه هر هفته به یکی از دوستانت زنگ بزنی و درخواست پول کنی. ببین چقدر سریع از لیست دوستانش حذف خواهی شد.

پس اگر می خواهی دچار سندروم ترک شدگی نشوی بهتر است قبل از دادن درخواستت ببینی چه سود و منعفتی را می توانی به فرد مقابله پیشنهاد بدهی که او نتواند آن را رد کد.

زمانی که پای سود و منفعت به میان می آید مشاهده خواهی کرد که چطور دیگران نرم می شوند و چطور اشتیاق شان را برای انجام دادن درخواستت نشان می دهند.

بطور مثال بیا سناریو پیشین را بررسی کنیم.

قرار بود بتوانیم درخواستی به دوستان و آشنایان بدهیم که حاضر باشند ساعت ۴ صبح به میدان تجریش بیایند و استندآپ کمدی تو را نگاه کنند.

تا به اینجا متوجه شدیم که به هیچ عنوان نباید روی مرام و معرفت حساب باز کنیم چون فقط بازنده ها چنین تصمیمی می گیرند، در عوض باید روی منفعت آن ها متمرکز شویم.

اگر به آن ها پیشنهاد دهی که ساعت ۴ صبح به میدان تجریش بیا و من هم پنج میلیون تومان بهت می دهم، متوجه خواهی شد که چطور یهو درخواست تو برای آن ها جذاب شد و احتمالا عده ای هم چند دقیقه زودتر از ساعت ۴ خودشان را به میدان تجریش خواهند رساند.

البته به یاد داشته باش که پیشنهاد پول برای همه جذاب نیست. یک سری از افراد به پول نیاز ندارند.

 

قانون سوم: ضعیف ترین زنجیره احساسات فرد را پیدا کن و بر اساس آن پیشنهاد منفعت را بساز

طبیعتا نمی توانی برای وادار کردن دیگران به انجام درخواستت ده ها یا صدها پیشنهاد پر منفعت بدهی چون این کار هم شک بر انگیز است و هم اینکه انجام دادنش در واقعیت غیرممکن است.

با توجه به این موضوع می دانیم ما فقط یک فرصت برای دادن پیشنهاد داریم و این پیشنهاد باید بر اساس چیزی ساخته شود که فرد مقابل به هیچ عنوان نمی تواند آن را رد کند.

بطور مثال بعضی به پول خیلی اهمیت می دهند پس تکلیف این دسته افراد مشخص است کافی است که پول خوبی به آن ها پیشنهاد شود.

اما برای اینکه ساده تر متوجه شوی که چطور می توانی پیشنهاد منفعت دار را بسازی کافی است نگاه به احساسات و عواطف فرد بیاندازی و ببینی در کدام قسمت ضعف بیشتری دارد.

بطور مثال اگر می بینی که اکثر دوستانت آدم های تنهایی هستند کافی است در سناریو استندآپ کمدی در ساعت ۴ صبح، به جای دادن پیشنهاد پول، بگویی حتما فردا صبح بیا چون لیلا با دوستهایش هم آنجا خواهند بود و بعدش هم قرار بریم کوه کلی بگیم و بخندیم.

خیلی وقتها فقط با نگاه کردن به زندگی یا شغل فرد می توانی متوجه شوی ضعیف ترین زنجیره احساساتش چه چیزهایی هستند.

برای درک ساده تر بیا یک تمرین را با همدیگر انجام دهیم.

به سه نفر از دوستانت که هر کدام در شغل متفاوتی هستند چه چیزی را پیشنهاد خواهی داد؟

 • دوست اول یک برنامه نویس است.
 • دوست دوم یک طراح سایت است.
 • دوست سوم یک دکتر روانشناس است.

نفر اول که برنامه نویس است احتمالا مانند اکثر برنامه نویسان فردی منزوی و تنها است با دادن پیشنهادهایی که او بتواند در جمعی قرار بگیرد و با آدم های جدید آشنا شود می تواند برای او رد نشدنی باشد چون احتمالا به خاطر جنس شغل و تیپ شخصیتی اش نمی تواند شروع کننده یک رابطه خوب باشد.

نفر دوم که طراح سایت است احتمالا بخاطر محیط کارش با همکاران متعددی در ارتباط است پس در زمینه روابط نیاز کمتری دارد اما به دلیل اینکه این شغل به نوعی اشباع شده است و اکثر افراد خودشان می توانند یک سایت طراحی کنند با مشکل مشتری و پول مواجه است پس دادن پیشنهادی از جنس پول برای او بهتر است.

نفر سوم که یک دکتر روانشان است احتمالا هم پول دارد و هم روابط خوبی اما شغل او پر است از افراد سرشناس و او نیاز دارد که بتواند شهرت بیشتری بدست بیاورد. پس دادن پیشنهادی که از جنس بدست آوردن شهرت باشد می تواند برای او خوب باشد.

البته این مثال ها بصورت کلی گفته شد استثنا هم در میان این افراد وجود دارد به همین خاطر همیشه بهتر است که قبل از دادن پیشنهاد کمی با فرد مقابل آشنا باشید تا بتوانید راحت تر نیاز او را پیدا کنید.

View this post on Instagram

سلام برای این‌که بتوانی دیگران را وادار به انجام کاری کنی که تو می‌خواهی باید کاملاً واقع‌بین و با سیاست باشی 🎯 منظورم از داشتن سیاست و واقع‌بین بودن چیست ؟ ✍این‌که در وهله اول اجازه ندهی به‌مانند یک ساده لوح با تو رفتار کنند. شاید خیلی جاها خوانده باشی که اگر از یک سری از کلمات جادویی در صحبت‌هایت استفاده کنی می‌توانی دیگران را متقاعد کنی یا این‌که اگر هنگام بیان خواسته‌ات فن بیان خوبی داشته باشی می‌توانی فرد یا افراد مقابل را وادار کنی که کاری که دوست داری را انجام دهند. ✍این توصیه‌ها فقط برای افراد ساده لوح نوشته شده‌اند و در دنیای واقعی کوچک‌ترین کاربردی ندارد وگرنه امروز هم می‌توانستند دیگران را وادار به انجام کاری کنند که می‌خواستند. ✍ پس اگر می‌خواهی واقعاً بتوانی این کار را انجام دهی با ذهن باز این ویدیو رو ببین و در این ویدیو می‌خواهم سه تا از مهم‌ترین قانون‌های این کار رو به تو یاد بدهم. . . . . . . . . #کاریزما #قدرت #اثرگذاری #خواسته #آرزو #سیاست #متقاعد_سازی @asargozari @asargozari

A post shared by Hossein Safavi | حسین صفوی (@asargozari) on

7 پاسخ
 1. samad
  samad گفته:

  سلام آقای صفوی مقاله خوب , جالبی بود بود برا من، فقط یه نکته، رنگ بندی سایت ات خیلی سیاه و سفیدهستش بنظرم از رنگ های دیگر هم موقع نوشتن مقاله استفاده کنی بد نباشه تا بیشتر جذابیت داشته باشه برا ببیننده،موفق باشید.

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم سمد عزیز. رنگ بندی زیاد سایت را زشت می کند یا به عبارت ساده تر خز می کند. رنگ بندی مقالات سایت به مانند کتاب چاپی است

   پاسخ
 2. محمد منصوری
  محمد منصوری گفته:

  جناب استاد صفوی گرامی ، با درود و احترام ..مطالبی که مطرح می کنید همیشه یک تازگی و زیبایی خاصی دارد و حاوی نکاتی است که در اکثر موارد در جایی با آن برخورد نداشته ایم و همین دلیل بر اهمیت آنها اضافه می کند ….ممنون که هستید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *