راز دوست داشته شدن

هر آنچه که درباره دوست داشته شدن از سوی دیگران می دانی احتمالا اشتباه است

یکی از نشانه های داشتن کاریزما و قدرت، دوست داشته شدن  آشکارا و پنهان از سوی دیگران است.

شاید تا به امروز کتاب ها و مطالب زیادی را در رابطه با داشتن شخصیت کاریزماتیک خوانده باشی اما امروز در این مقاله متوجه رازی خواهی شد که نشان می دهد چرا علی رقم مطالعات و تلاش هایی که در این زمینه داشتی به آن شخصیت کاریزماتیکی که می خواستی نرسیدی.

چرا هر آنچه که درباره دوست داشته شدن از سوی دیگران می دانی اشتباه است؟

شاید تا به امروز یاد گرفته باشی با داشتن چهره و ظاهر زیبا و داشتن اخلاقی مهربان و دانستن آداب معاشرت می توانی شخصییت کاریزماتیکی داشته باشی.

شخصیت کاریزماتیکی که دیگران او را دوست دارند اما اگر همه این ها را با هم داشته باشی متوجه می شوی که در عمل بیشتر از قبل از منفور خواهی شد.

چرا؟

چون طبیعت انسان همین است. دیگران هم دقیقا همان احساسی را دارند که تو داری. آن ها هم می خواهند کاریزماتیک ترین فرد داخل اتاق باشند. پس طبیعتا دوست ندارند کسی بهتر و کامل تر از خودشان را ببینند.

برای درک بهتر این موضوع بیا سناریو زیر را تصور کنیم.

تو و دوستت به یک مهمانی دعوت می شوید.

در آن مهمانی شخصی وجود دارد که دوست داری با او ارتباط داشته باشی.

کاری نداریم آنجا چه اتفاقی می افتد اما به هر دلیلی آن شخص از تو خوشش می آید و شروع با گپ زدن با تو می کند.

در طول چند ساعتی که آنجا هستید حسابی تحت تاثیر تو قرار می گیرد و تمایل پیدا می کند که بصورت بلند مدت با تو در ارتباط باشد.

دوستت چه احساسی خواهد داشت؟

عصبی می شود، حسادت می کند و شاید فردا صبح که با او تماس بگیری با بی میلی پاسخت را بدهد. مگرنه؟

چرا این اتفاق افتاد؟

چون او هم به همان اندازه که تو دوست داشتی با آن فرد جدید در مهمانی آشنا شوی، او هم دوست داشت و پیروزی تو به معنای شکست او تلقی خواهد شد.

کاری به کتاب های تئوری وار آن بیرون ندارم که می گویند از شکست های خود خوشحال باشید چون پلی برای پیروزی است، در واقعیت شکست، شکست است و درد دارد.

اگر همچنان به حرف من شک داری کافی است بعد از این اتفاق یک کتاب درباره “از شکست های خود خوشحال باشید” به دوستت هدیه بدهی تا ببینی در واقعیت چطور تو را برای همیشه از زندگی اش حذف می کند یا دشمن خونی ات می شود.

راستی اگر عکس این اتفاق می افتد حال تو چطور بود؟

احتمالا در بهترین حالت می گفتی اشکالی ندارد بعدا با یک نفر بهتر آشنا می شوم اما در دلت احساس بدی نسبت به دوستی که فرصت را از چنگال تو ربود خواهی داشت.

اینجا لازم نیست احساس بدی نسبت به احساسات خود داشته باشی چون قضاوت نمی شوی.

 

راز قدرتمندترین و کاریزماتیک ترین افرادی که در طول تاریخ سخنرانی کرده اند چیست؟

ما بیش از ۱۰۰ مورد از قدرتمندترین و به یاد ماندنی ترین سخنرانی های تاریخ را بررسی کردیم.

از سخنرانی مارتین لوتو کینگ و هیتلر بگیر تا سخنرانی های مردمی ترامپ. بر خلاف آنچه که در کتاب ها می گویند راز اثرگذار بودن این سخنرانی ها در فن بیان یا اعتماد به نفس بالای این افراد نیست چرا که با توجه به زبان بدن می توان در بسیاری از این سخنرانی ها به وضوح متوجه شد که فرد اعتماد به نفس کافی را ندارد(بعدا در مقالات بعدی مفصلا درباره زبان بدن صحبت می کنم)

راز اثرگذار بودن برجسته ترین سخنرانی های تاریخ در ساخت دشمن مشترک است.

مردم همواره در طول تاریخ می دانستند از قدرت ها و دولت ها ضعیف تر هستند و به همین دلیل است که در سراسر دنیا عموم مردم از دولتمردان متنفر هستند چرا که آن ها صاحب قدرت هستند و همین قدرت باعث می شود مردم سریع تر درک کنند که چقدر ضعیف هستند.

سخنرانی هایی در طول تاریح ماندگار شدند که فرد سخنران به نوعی در حال تخریب و توهین به قدرتمندان یا دولتمردان بوده است. در واقع در طول سخنرانی یک دشمن مشترک می ساخت و این دشمن مشترک همیشه قدرتمندان بودند و از حس حسادت مردم نسبت به قدرتمندان برای همراه کردن مردم با خود استفاده می کرد.

راز دوست داشته شدن

چطور واقعا از سوی دیگران دوست داشته شویم؟

اگر می خواهی دوست داشته شوی همیشه این جمله را به ذهن بسپار:

ما از مقایسه شدن متنفر هستیم چون نشان می دهد دیگرانی از ما بهتر هستند.

خیلی خب وقتی که این راز را می دانیم باید با توجه به آن عملکرد صحیحی داشته باشیم.

طبیعی است که نمی توانیم کاری کنیم حس مقایسه کردن و قضاوت کردن را از روی مردم برداریم. پس باید با توجه به این حقیقت طور دیگری عمل کنیم.

یک قانون مهم وجود دارد:

دیگران از موفقیت تو لذت می برند به شرطی که موفقیت تو کمتر و کوچکتر از موفقیت آن ها باشد. اما به محض اینکه متوجه شوند موفقیت تو بزرگتر از موفقیت و دستاوردهای آن ها است از تو بصورت آشکارا یا پنهان متنفر می شوند.

وقت این حقیقت را می دانی دو راه کار بیشتر وجود ندارد:

  1. با آدم های قدرتمند تری دوست شوی که موفقیت های بزرگتری نسبت به تو دارند.
  2. با همان آدم های فعلی دوست بمانی اما اجازه ندهی متوجه موفقیت های بزرگت شوند.

بطور مثال تصور کن یک ازدواج موفق داری و دوستانت احتمالا مانند عموم مردم ازدواج هایی دارند که نه تنها به آن افتخار نمی کنند بلکه برحسب عادت و ناچاری در آن هنوز باقی مانده اند.

نشان دادن یا توصیف رابطه خوب تو با همسرت نه تنها برای آن ها الهام بخش نیست بلکه فقط باعث می شود بیشتر به تو حسادت کنند یا به عبارت ساده تر بیشتر از پیش ازت متنفر شوند.

آن ها خودشان هم نمی فهمند که چرا از تو بدشان می آید فقط می دانند که چرا من نباید مثلا چنین همسری داشته باشم. من از فلانی چه چیزیم کمتر است و بعد از کمی ادامه دادن این مکالمه درونی به این نتیجه می رسند که دیدن زندگی خوب تو فقط باعث ناراحتی بیشتر شان و درک اینکه چه زندگی بدی دارند می شوند. در نتیجه واکنش های آینده خیلی واضح و قابل درک خواهد بود.

آیا تا به حال دقت کرده ای که چرا اکثر مردم ایران از افرادی مانند رضا گلزار، رامبد جوان، مهران مدیری و… خوششان نمی آید؟

چون آن ها قدرتمند تر هستند.

به یاد دارم سال ۱۳۹۲ یکی از مدرسان بنام بازاریابی اینترنتی ایران درباره اشتباهات و شکستی که در مدت کوتاهی دیجی کالا خواهد خورد سخنرانی می کرد. می دانی چرا؟

چون دیجی کالا برند قدرتمند تری چه به لحاظ جایگاه و به چه به لحاظ استراتژی بازاریابی داشت.

View this post on Instagram

سلام. دوست داشته شدن توسط دیگران نشانه #کاریزما و #قدرت است. احتمالا کتاب های زیادی در این زمینه مطالعه کردی. بهتر لباس بپوش،، مبادی آداب باش، مهربان تر باش و…. اما اگر تمام موارد را با همدیگر انجام دهی متوجه میشوی که نه تنها #کاریزماتیک تر نشدی بلکه منفورتر نیز شدی. 💎امروز در این ویدیو می خواهم درباره قوانین واقعی صحبت کنم که بر اساس #طبیعت انسان است و قدرتمندان تاریخ همواره از آنها به نفع خود برای بیشتر دوست داشته شدن استفاده کرده اند. 💭این ویدیو را برای دوستی که بهش اهمیت میدهی بفرست. @asargozari @asargozari

A post shared by Hossein Safavi | حسین صفوی (@asargozari) on

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *