آموزش ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ حرفه ای و آنچه که از آن نمی دانی

قبل از اینکه بتوانم این مقاله را شروع کنم باید تعریف درستی از ایمیل مارکتینگ داشته باشیم.

ایمیل مارکتینک: به هر نوع ارتباطی که برند از طریق ایمیل با مخاطبینش دارد ایمیل مارکتینگ گفته می شود.

شاید در نگاه اول چنین تعریفی از ایمیل مارکتینگ کمی کلی به نظر برسد اما کاریش نمیشه کرد دقیقا مثل تعریف میزانسن در سینما می ماند که بقول بهروز افخمی(کارگردان و مجری برنامه هفت) تعریف گله و گشادی از آن فقط وجود دارد.

اما همین تعریف ساده در ایران به درستی درک نشد و تصویری که از ایمیل مارکتینگ، در ایران نشان می دهند عموما فقط جنبه فروش اجباری با چند تا تکنیک و ترفند است.( که امروز عملا کارایی نیز ندارد)

 

آنچه در ایران به اسم ایمیل مارکتینگ انجام می شود:

مدل فعلی اشتباهی که در ایران به عنوان ایمیل مارکتینگ آموزش داده می شود تقریبا یک اشتباه خجالت آور است که اکثر افراد مرتکب آن می شوند.

فرایندکلی ایمیل مارکتینگ فعلی اینگونه است که ابتدا به فرد می گویی بیا چهار و پنج تا فیلم برایت آماده کرده ام، آن ها را به رایگان دانلود کن.

و دقیقا بعد از اینکه طرف ایمیل را وارد کرد و آن ها را دانلود نمود سیلی از ایمیل های فروش، تخفیف، مناسبتی و… شروع می شود. نگاهی که در این فرایند به ایمیل مارکتینگ می شود اینگونه است که حالا که وارد لیست ایمیلی ام شدی تا نخری دست از سرت بر نمی دارم.

ایمیل مارکتینگ ایرانی به روایت تصویر:

آموزش ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ

قبل از اینکه بطور عمیق تری وارد مبحث ایمیل مارکتینگ بشوم باید ۴ نکته مهم را یادآوری کنم:

 1. ایمیل مارکتینگ، وسیله ای یا تکنیکی برای فروش محصولات یا خدماتی که مردم آن را نمی خواهند نیست.
 2. استفاده از ایمیل مارکینگ برای فروش مستقیم در وهله اول کار کاملا اشتباهی است.
 3. تو تنها نفری نیستی که به مخاطبینت ایمیل می دهی، آن ها روزانه با سیلی از ایمیل های تکراری بمباران می شوند.
 4. اگر احساس کنند فروشنده هستی، اطمینان می دهم هیچکدام از ایمیل های بعدی ات را باز نمی کنند.

 

چطور بدون اینکه شبیه به دیگران دیده شوم، ایمیل مارکتینگ موفقی انجام دهم:

اگر می خواهی در حوزه کاری خودت یک افراد اثرگذار شوی و بتوانی قلب و ذهن مخاطبین آن حوزه را طوری بدست بیاوری که نام رقیبانت از ذهن شان پاک شود و منتظر ایمیل هایت باشند این ۳ قانون و اصلی ایمیل مارکتینگ را با تمام وجودت رعایت کن.

 

قانون اول : تو مهم نیستی!

اولین و مهمترین قانونی که برای خودم یک سال زمان برد تا به آن برسم این است که هیچکدام از ما برای مخاطبین مان در وهله اول اهمیت نداریم.

و از آنجایی که اهمیت نداریم باید سعی کنیم با محتوایی که ارائه می دهیم این اهمیت را بدست بیاوریم.

از نظر مخاطب هیچ اهمیتی ندارد که مدرک تحصیلی ات چیست، چند سال سابقه داری و یا چند سال خون دل خوردی تا محصول یا خدماتی را ارائه دهی. در نگاه اول تو فقط یک غریبه برای آن ها هستی.

برای مخاطب فقط یک چیز اهمیت دارد و آن یک چیز این است:

خودم.

هر فردی خودش را مرکز جهان قرار می دهد و در ناخودگاه خودش، اینگونه تصور میکند که مهمترین اتفاق جهان است.

کاری به درستی یا غلطی این موضوع ندارم فقط باید این را درک کنیم که مخاطب در وهله اول کوچکترین اهمیتی به ما یا برندمان نمی دهد.

وقتی که روز اول ایمیلت را در اینباکس می بیند نگاهی که به آن دارد دقیقا به مانند نگاهی است که به دیگر ایمیل هایش دارد. احتمالا نخوانده پاکش می کند.

اما اگر تبلیغ نویس خوبی باشی و تیتر خوبی بنویسی احتمالا از روی کنجکاوی آن را باز می کند. این اولین بار است که با تو برخورد دارد و برای قضاوت کردن بی نهایت مصمم است.

پس تاثیری که در اولین ایمیلت می گذاری بی نهایت مهم است چرا که از آن پس تو را آنگونه قضاوت می کند.

واضح است که محتوا و کمکی در ایمیل اول می کنی باید بسیار مفید، خواستنی و لذت بخش باشد تا تجربه عالی را برای مخاطبت به ارمغان بیاوری.

 

قانون دوم: نشان بده و ثابت کن دنبال کیف پول شان نیستی

ایمیل مارکتینگ

هر کسی ابتدای ایمیلش می تواند بنویسد “سلام دوست عزیزم” اما هر کسی نمی تواند ثابت کند که دوست است و نه یک فروشنده تیغ زن.

تا به حال چند صد بار با از این دسته ایمیل ها که با “سلام دوست عزیزم” شروع می شود و با “بیا بخر روی خودت سرمایه گذاری کن” خاتمه می یابد، مواجه شده ای؟

هر بار چه حسی داشتی؟

ناخوشایند است. مگرنه؟

متاسفانه در ایران این فرم ایمیل مارکتینگ بسیار رایج شده است که همین موضوع باعث دید منفی مخاطبین به ایمیل ها شده است.

این موضوع هم خوب است و هم بد.

بد است چون نگاه ها به ایمیل ها منفی شده است.

خوب است چون اگر این وسط کسی خوب کار کند می تواند تمام توجه ها را به سمت خودش جذب کند.

 

امروز مخاطب وقتی ایمیلش را در یک فرم پاپ آپ یا ثبت نامی می خواهد وارد کند چنین حسی دارد:

آموزش ایمیل مارکتینگ

می داند در وهله اول یک چیز رایگان بدست می آورد اما می داند تا چند روز دیگر قرار است چیزی را به او بفروشند.

(مالنا در این صحنه می دانست تمام این مردها برای کمک کردن به روشن شدن سیگارش فندک ها را دوستانه به طرف او آوردند اما این را هم می دانست آن ها منتظر یک تشکر جانانه شبانه هستند)

مخاطب تو هم چنین حسی را نسبت به تو در وهله اول دارد احساس می کند تو هم شبیه دیگر بازاریابان اینترنتی هستی که فقط دنبال کیف پول او هستی.

هدف از ایمیل مارکتینگ ایجاد یک رابطه گرم با مخاطب است.

روز اول که وارد لیست ایمیل ات می شود هیچ شناختی نسبت به تو ندارد و در روزهای آتی با کمک های بدون چشم داشتی که به او می کنی این حس را در او بوجود می آوری که واقعا دوستش هستی و قصد داری به او کمک کنی.

جلوتر خود مخاطب است که آنقدر اطمینان به تو می کند که ازت لیست محصول یا خدماتت را می خواهد.

 

قانون سوم: ایمیل را ساده نگه دار و گرافیک را دور بریز

آموزش ایمیل مارکتینگ

تا به حال شده کسی را ملاقات کنی و از نظرت همه چیز خوب و عالی به نظر برسد اما یک حسی از درونت بگوید این آدم قابل اعتماد نیست؟

احتمالا بارها.

در ایمیل مارکتینگ زمانی که از گرافیک زیادی در ایمیل هایت استفاده می کنی چنین اتفاقی رخ می دهد.

حتی اگر تمام مطالب و ایمیل هایی که می فرستی ناب و درجه یک باشند و بوی فروش هم ندهند، اگر ایمیل هایت گرافیکی باشند مخاطب احساس می کند تو آدم قابل اعتمادی نیستی.

به همین خاطر پیشنهاد می کنم ایمیل هایت را بی نهایت ساده نگه دارد. انگار روی یک برگه سفید متنی را نوشتی و آن را برای مخاطب پست کردی.

 

اما چرا ایمیل گرافیکی باعث بی اعتمادی مخاطب می شود؟

دلیل اول:  این کاری است که تمام فروشنده های اینترنتی ایرانی از آن استفاده می کنند تا با جذاب کردن ظاهر ایمیل مشتری را به سمت خودشان جذب کنند که البته در واقعیت باعث فراری دادن آن ها می شود.

دلیل دوم: گرافیک فقط باعث برهم ریختگی تمرکز مخاطب یا خواننده ایمیل می شود و اصل پیام را نمی تواند به راحتی دریافت کند.

دلیل سوم: ظاهر گرافیک این هشدار را به مخاطب می دهد که فرد در حال ایمیل مارکتینگ است. (کسی که ایمیل ارسال کرده قصد دارد در آینده از تو پول بگیرد)

 

درآخر باید دوباره یادآوری کنم که مخاطب تو روزانه با صد ها ایمیل (احتمالا از رقیبانت) در حال بمباران شدن است و نسبت به این نوع ایمیل ها سر شده است. اگر نتوانی خودت را از آن ها در عمل (و نه در حرف) جدا سازی، هیچگاه نمی توانی اعتماد ۱۰۰% مخاطب را بدست بیاوری.

18 پاسخ
 1. مهدی مزرعه
  مهدی مزرعه گفته:

  حسین عزیز واقعا این سبک نوشته هاتو خیلی دوست دارم و عاشقانه میخونمشون.
  شاد و فوق العاده باشی.

  پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  ممنون از نکات ارزشمند ، متاسفانه حتی برندهای خیلی بزرگ هم این نکات رو رعایت نمیکنن و همین برندهای پر ادعا باعث میشن درصدی از مردم به کسایی که اصول و نکات بالا رو رعایت کرده توجه نکنن .

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سپاسگزارم حسین عزیز.
   خوبی داستان اینجاست که کسی که این نکات را رعایت می کند خیلی سریع دیده می شود چون از همان ابتدای امر و ایمیل اول فرد تفاوت را می تواند ببیند و همین تفاوت او را علاقه مند می کند به قدم برداشتن در مرحله بعدی

   پاسخ
 3. محمدشریف
  محمدشریف گفته:

  سلام
  حسین وقتی ایمیل تو را تو اینباکسم میبینم ناخداگاه باز میکنم و حس خوبی دارم میدونم قراره یه مطلب مهم را خیلی ساده بدون اینکه رنگ امیزی کنی را ارائه کنی.پسر تو فوق العاده ای

  پاسخ
 4. روح الله
  روح الله گفته:

  سلام استاد قبلا برای یاد گرفتن کسب و کار اینترنتی میومدم سایتت ولی الان هر وقت دلم میگیره میام میبینم مطلب جدید گذاشتی میخونم و کیف میکنم و احساس میکنم دارم با خوندنش برای آیندم سرمایه گذاری فکری میکنم و حالم خوب میشه موفق باشی

  پاسخ
 5. حسن حمزه ای
  حسن حمزه ای گفته:

  سلام استاد صفوی ، خداقوت ،
  برای خدمات ورزشی حضوری مدل classes باید مستقیما در صفحه تبلیغ شماره تماس نوشت یا اینکه مثل شما فرم مشاوره تهیه کرد ؟ متشکرم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *