نشانه عدم علاقه

آیا واقعا خودمان را دوست داریم یا نه؟

پیدا کردن پاسخ این سوال می تواند بسیاری در آینده ما اثرگذار باشد چرا که اگر خودمان را واقعا دوست نداشته باشیم قطعا در تمام مسائل به مشکل بر می خوریم. نه می توانیم یک رابطه عاطفی پایدار و سالم را تجربه کنیم و نه می توانیم در کسب و کارمان موفق شویم و نه حتی می توانیم آن طور که دوست داریم زندگی کنیم.

در این مقاله می خواهم نشانه های عدم علاقه به خودمان را بگویم

 

10 نشانه عدم علاقه به خودمان:

1-خود واقعی ات را از دیگران پنهان می کنی

زمانی که وارد جمعی می شوی یا با فرد جدیدی برخورد می کنی سعی می کنی مطابق خواسته و علایق آن ها رنگ عوض کنی.

اگر به کل 24 ساعت روز نگاه کنی متوجه می شوی تنها زمان هایی می توانی خودت باشی که تنها هستی و به محض اینکه با آدم های دیگر روبرو می شوی برای مورد قضاوت قرار نگرفتن سعی می کنی ماسکی بر صورت بزنی که مورد پسند آن ها هست

 

2-رفتارهایت را بیش از حد تحلیل می کنی

اگر دائما از خودت سوال می پرسی که کدامیک از رفتارهایم مورد پسند او یا دیگران بود و یا کدامیک از رفتارهایم را دوست نداشت باید بدانی به اندازه کافی خودت را دوست نداری.

در این حالت فرد سعی می کند برای خشنود نگه داشتن دیگران دائما رفتارهایش را تغییر بدهد تا جایی که یک روز صبح از خواب بیدار می شود و دیگر خودش را نمی شناسد.

 

3-ترس شدید از قضاوت شدن

همیشه وقتی در جایی هستی که افراد دیگر هم آنجا هستند، اینگونه تصور می کنی که دیگران که در حال زیر نظر گرفتن تو هستند و در ذهن شان می خواهند تو را قضاوت کنند.

حتی این قضیه می تواند تا جایی حاد شود که نگران قضاوت کردن افرادی باشی که اصلا تو را نمی شناسند!

یا از آن بدتر نگران قضاوت شدن توسط افرادی باشی که هرگز قرار نیست دوباره تو را ببینند.

تصور کن در کافه نشستی و در حال نوشیدن فنجان قهوه ات هستی.

در همین حال و احوال ناگهان نگرانی در ذهنت پدید می آید.

میز روبرویی درباره من چه فکری می کنند؟!

 

4-با آنچیزی که هستی مشکل داری

طبیعتا هر انسانی یک بعد ذهنی دارد و یک بعد جسمی.

افرادی که دچار عدم علاقه به خود شده اند عموما در هر دو قسمت مشکل دارند. مثلا از بدن شان راضی نیستند و یا از چیزهایی که در ذهن شان می گذرد راضی نیستند.

 • اه چرا مژه های من این شکلی هست.
 • اه حالم دیگه از این بدن بهم می خورد.
 • وای دارم دیوانه میشم با این فکرایی که تو کله ام هست و نمی توانم از شر شان خلاص شوم
 • و…

بسیاری از این افراد برای اینکه بتوانند از شر این افکار برای چند لحظه هم شده خلاص شوند به نوشیدن مشروبات الکلی یا استفاده از دراگ(مواد مخدر، شیشه، گل و..) روی می آوردند.

در واقع مصرف می کنند تا بتوانند به حالت کرختی برسند و برای چند دقیقه از خود واقعی شان دور باشند.

 

5-نسبت به دیگران احساس حقارت می کنی

هر زمانی که یک فردی را ببینی می توانی چیزی در او پیدا کنی که به واسطه آن خودت را کوچک و حقیر بشماری.

این احساس حقارت می تواند نسبت به وضعیت مالی فرد مقابل باشد یا خانواده، دوستان، لباس، بدن، چهره و حتی تفریحاتی که انجام می دهد.

در واقع فقط به چیزهایی که دقت می کنی که کمبودشان را احساس می کنی و همین باعث می شود احساس حقارت بیشتری کنی. حقارت رابطه مستقیمی با حسادت دارد.

 

6-به خودت خیلی سخت می گیری

هر انسانی در طول زندگی اش طبیعتا یک سری دست آورده های مثبت دارد و یک سری شکست هایی که با آن ها روبرو شده است.

اما فردی که خودش را دوست ندارد یا به خودش علاقه ندارد همواره خودش را به خاطر شکست هایش سرزنش می کند و به خودش می گوید به اندازه کافی خوب نبوده ام.

وقتی که فرد به چنین دیدگاهی می رسد هر ثانیه علاقه اش به خودش کمتر می شود تا جایی که علاقه به طور کامل از بین می رود.

چون سیستم (RAS (Reticular Activating System مغز فقط روی نکات منفی متمرکز شده است و اگر شرایط را تغییر ندهد همواره فقط شکست های خودش را خواهد دید

 

7-اعتماد به نفس پایین

شاید احساس کنی صدای خوبی نداری، یا چهره ات به اندازه کافی زیبا نیست یا اصلا دوست داشتنی نیستی و…

اما چرا این اتفاق می افتد و منجربه کاهش اعتماد به نفس می شود؟

چون در این حالت فرد نقاط ضعف خود را با نقاط قدرت دیگران مقایسه می کند و هر باری که این کار را انجام می دهد نتیجه یکسان است. احساس ناراحتی و سرخوردگی

 

8-نیاز به تایید و توجه دیگران داری

برای انجام هر کاری یا حتی گرفتن هر تصمیمی نیاز به تایید دیگران داری بطوری که اگر در جمعی باشی نمی توانی تصمیمی بگیری مگر اینکه مطمئن شوی دیگران آن را تایید می کنند.

اجازه بده یک مثال ساده برایت بزنم:

تا به حال اتفاق اتفاده به شخصی به رستوران بروی و برای انتخاب غذا از منو دائما منتظر تایید فرد مقابل باشی؟ یا اینکه گفته باشی هر چی خودت می خوری من هم همان را می خورم و یا اینکه در انتخاب غذا به مشکل خورده باشی و احساس کنی نیاز به زمان بیشتری برای فکر کردن داری؟

احتمالا بله اگر به اندازه کافی به خودت علاقه نداشته باشی.

فردی که به خودش علاقه ندارد همواره برای قضاوت نشدن سعی می کند تایید دیگران را بگیرد. همین امر باعث می شود فرد نتواند آنطور که دوست دارد زندگی کند و اگر بخواهیم نگاه کلی به زندگی اش بیاندازیم احساس می کنیم در کل زندگی فقط فداکاری کرده است تا بتواند دیگران را خوشحال نگه دارد و در این میان فراموش کرده است که اصلا زنده است!

 

9- رابطه عاطفی ناپایدار

اگر نسبت به خودت حس خوبی نداشته باشی چطور می توانی حس خوب را به فرد دیگر منتقل کنی؟

افرادی که دچار عدم علاقه به خود هستند عموما وقتی که در رابطه هستند تصور میکنند لیاقت فرد مقابل را ندارند و دائما خودشان را بابت کارهای کرده و نکرده سرزنش می کنند تا جایی این کشش مکش ذهنی جلو می رود که فرد احساس می کند وجود من در این رابطه فقط به زیان فرد مقابله است و سعی می کند به نوعی صدای ناقوس پایان رابطه را به گوش فرد مقابل برساند

 

10-سریع تسلیم می شوی

همه انسان ها در طول زندگی رویاپردای می کنند و اهدافی برای خود در نظر می گیرند. این طبیعی است که در مسیر موفقیت شکست بخوریم اما فردی که به خود علاقه ندارد همواره خود را شایسته نمی داند به همین دلیل زمانی که اولین شکست را در مسیر رسیدن به اهدافش ببیند آن را نشانه الهی برای نرسیدن به هدف خود تلقی می کند و قبل از اینکه واقعا در مسیر آرزو هایش گام بردارد تسلیم می شود.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hossein Safavi | حسین صفوی (@asargozari) on

 

2 پاسخ
 1. سلما
  سلما گفته:

  دقیقا شبیه من لعنت کنه خدا مادروپدرم رو که بچگی وجوونی منو نابود کردن خدا لعنت کنه اون هایی که تو حبس کردن من توزیر زمین شریک جرم شدن و3ماه منه 13ساله رو به زنجیر بستن به گناه ناکرده حالا که میپرسم چرا هیچکس دلیلش روهم نمیدونه.چرا منو حبس وزنجیر به پام بستن میگن نمیدونیم وبه هم نگاه میکنن شاید دیگری جوابمو بتونه بده خداازشون نگذره روزگارم سیاه کردن تواین سن که موقع جوونی کردنمه نشستم تک وتنها وبی پول بی کس به انتظارمرگ که اگرنرسه همین روزا خودم خودمو میکشم میدونم کارخوبی نیست درکم میرسه ولی باوجودی که تمام عمر جنگیدم بلاخره تسلیم شدم ازپادراومدم دیگه کم اوردم نمیتونم ادامه بدم خستم اینقد که دلم هیچی جز مرگ نمیخواد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *