بهترین توصیف خوشبختی

تو یک تکه آشغال هستی؛ بهترین توصیف خوشبختی

با هزار زور و زحمت توانسته بودم اول دبیرستان در یکی از بهترین مدارس غیرانتقاعی تهران که برای بچه پولدار ها بود قبول شوم.

ارزشش را داشت که شش ماه از زندگی ام را در خانه حبس شوم، فقط و فقط کتاب های کمک درسی بخوانم. چون قبول شدن در آن دبیرستان مساوی خوشبختی بود. می دانستم بدون رنج گنج میسر نمی شد.

پسرخاله من که یکسال از من بزرگتر بود قبلا توانسته بود در آن دبیرستان درس بخواند. همیشه خاله ام می گفت مسیر خوشبختی در آینده از همین دبیرستان می گذرد.

واقعا خوشبختی را می توانستم با تک تک سلول های بدنم حس کنم چون بر خلاف شش ماه قبلش که والدینم می گفتند تو بچه علاف و بدرد نخوری هستی حالا تشویق میشدم و اجازه داشتم با دوستانم در کوچه بسکتبال بازی کنم.

درسته که خوشبختی از نظر من وقت گذراندن با دوستانم بود اما رفتن به آن دبیرستان و برداشتن کلاس های اضافه المپیادی، خوشبختی بود که دیگران درباره آن حرف می زدند.

 

تغییر کردن توصیف خوشبختی:

مجبور بودم تعریف خوشبختی ام را از وقت گذراندن با دوستانم به درس خواندن در آن دبیرستان تغییر دهم. حالا کم کم همه چیز داشت تغییر می کرد.

من شاگرد زرنگی نبودم و وقتی نمرات شاگرد اول کلاس را می دیدم احساس ضعف و کمبود می کردم. سعی کردم شاگرد اول کلاس مان را الگو خودم قرار بدهم.

بیشتر با همدیگر حرف زدیم و وقت گذراندیم. تازه فهمیده بودم که چقدر عقب هستم. برای اولین بار در زندگی می توانستم به طور جدی چیزی به اسم اضطراب و استرس را احساس کنم.

من فقط به لحاظ درسی از او عقب نبودم بلکه به لحاظ کفش، لباس، کلاه، کیف و ماشینی که بعد از تعطیلی مدرسه مامانش با آن دنبالش می آمد نیز عقب بودم.

یکبار ازش پرسیدم اسم کفش کتونی ات چیه؟ خیلی خفنه.

گفت نایکی هست که قسمتی از کف آن با سرامیک کار شده و سمت پاشنه کفش کپسول هایی برای پیاده روی راحت تر دارد.

من تا آن زمان کتونی خوشگل فیک چینی می پوشیدم و واقعا خوشحال بودم. اما کم کم از پوشیدنشان خجالت می کشیدم.

آن زمان احساس می کردم با پوشیدن یک جفت کتونی اورجینال می توانم خوشبخت باشم، چون آدم های خوشبخت کتونی اورجینال می پوشند. با هزار جور خواهش و تمنا و پسر خوبی شدن در خانه و آشغال ها را به موقع دم در گذاشتن توانستم رضایت خانواده را برای خرید کتونی اورجینال بدست بیاورم.

اولین روزی که کتونی اورجینالم را پوشیده بودم واقعا خوشحال بودم، نرم تر و راحت تر از کتونی های قبلی ام بود و در ثانی می توانستم راحت تر با شاگردهای بهتر و خوشبختر کلاس بگردم.

اما این فقط اولین قدم من برای قرارگیری در مسیر خوشبختی بود چون مدام موضوعات جدیدتری را می دیدم که لازمه خوشبخت تر زندگی کردن بودند.

دقیقا از زمانی که دنبال خوشبخت تر زندگی کردن افتادم دائما احساس بدبختی بیشتری می کردم.

تا اینکه در کمتر از دو سال علائم افسردگی مینور را در خودم دیدم. با صحبت کردن با خانواده توانستم اجازه رها کردن آن دبیرستان و رفتن به یک دبیرستان دولتی معولی را پیدا کردم.

دبیرستان معمولی که انتخاب کرده بودم نسبت به آن دبیرستان قبلی شبیه سگ دونی بود اما واقعا خوش می گذشت چون همه یک چیز را می خواستند؛ خوشگذرانی در مدرسه و بعد از مدرسه.

درس می خواندیم اما تفریحات مان بیشتر بود. دقیقا آن زمانی بود که کتاب های خودیاری ام را دیگر نخواندم. چون خوشحال و خوشبخت تر از گذشته بودم.

 

در جستجوی خوشبختی بودن؛ خود بدبختی است

الان مجبور هستیم که به دنیای مارکتینگ سفری کوتاهی داشته باشیم.

خیلی ساده بگویم تقریبا هر چیزی که تبلیغ می شود، آشغال جدیدی هست که تو باید بخری تا کامل تر از قبل شوی یا به عبارت ساده تر خوشبختر شوی. برای اینکه بتوان آشغال های جدید را به تو فروخت باید احساس کنی که “کم هستی”.

 • تو باید یخچال ساید بای ساید صفحه نمایش دار بخری چون خوشبخت تر خواهی شد.
 • تو باید گوشی پرچمدار بخری چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید ماشین بهتر سوار شوی چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید فن بیان بهتری داشته باشی چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید جایگاه کاری بهتری داشته باشی چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید زیباتر بشوی چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید خانه بزرگتری داشته باشی چون خوشبخت تر می شوی.
 • تو باید ….. چون خوشبخت تر می شوی.

خلاصه همه این ها فقط یک جمله است:

تو باید بیشتر بخری تا خوشبخت تر شوی.

و تو هر دقیقه بمباران تبلیغاتی می شوی تا این جمله در ذهنت حک شود که تو یک تکه آشغال هستی که باید بیشتر بخری.

مهم نیست در شبکه اجتماعی باشی یا در خانه پای تلویزیون، در هر حالت، تو در حال شنیدن یا یادگرفتن تعریف جدید خوشبختی هستی.

همین الان یک قلم و کاغذ بیاور و بگو اهدافی که در ذهن داری چیست؟ اهداف تو تکه های پازل خوشبختی ای هستند که در ذهن می پروانی. بعد از نوشتن احتمالا به لیست خریدهایی خواهی رسید که برای خوشبختی باید انجام دهی.

 

پس خوشبختی واقعی چیست؟

خوشبختی واقعی جایی هست که آنجا بهت احترام بگذارد. از اینکه در کنارش هستی احساس خوشحالی و آرامش کنی. و آن یک نفری که باید این احساسات و حال خوش را در کنارش تجربه کنی خود تو هستی.

خوشبختی یعنی به یک صلح و آرامش درونی با خودت برسی.

تو اگر واقعا با خودت آشتی کنی دیگر نیازی به ادامه نمایش خوب بودن به دیگران نداری و طبیعتا نیازی هم به توجه و تفکر مثبت دیگران درباره خودت نخواهی داشت.

12 پاسخ
 1. عفت
  عفت گفته:

  درود و ارادت

  “تو اگر واقعاً با خودت آشتی کنی دیگر نیازی به ادامه نمایش خوب بودن به دیگران نداری و طبیعتاً نیازی هم به توجه و تفکر مثبت دیگران درباره خودت نخواهی داشت.”

  این پست هم خیلی خوب بود آقای صفوی.

  جالب‌ترین بخش ماجرا اینجاست که توهم ما اینه که دیگران به ما توجه خاصی می‌کنند.

  سال گذشته آدم‌های زیادی اطرافم فوت شدند که افراد تأثیرگذار و مهمی برای خانواده‌شون بودند. من فکر می‌کردم بازماندگان مدت زمان زیادی رو سوگواری خواهند کرد، ولی واقعاً این طور نبود! همه چی عادی بود و انگار نه انگار!

  تلنگری بهم زده شد که لحظه رو دریاب و انتظار زیادی از کسی نداشته باش. من تازه به تأثیرگذاری اون آدم‌ها برای خانواده‌ام نیستم.

  خوشحال می‌شم ادامۀ نوشته‌هاتون رو بخونم.

  آشنایی من با شما برمی‌گرده به حدود 2-3 سال پیش که میهمان آقای علی یکانی در “بهترین خودت شو” بودید. فکر می‌کنم 4-5 باری اون فایل رو با فاصله گوش کردم و نکات مفیدی برای منِ اون روزها داشت. بعد از اون هر از چند گاهی میام و به سایت و نوشته‌هاتون سر می‌زنم.

  موفق باشید

  با مهر

  پاسخ
 2. رسول
  رسول گفته:

  واقعا هر بار که پست هاتون رو میخونم مثل دیدن یه فیلم پر هیجان می مونه که دوست نداره آدم یه لحظه از پاش بلند شه بره ، دوست ندارم تا تموم شدن متن چشمم رو از مانیتور و متن ها بردارم . عالی می نویسین و واقعا همه اصولی که در تبلیغ نویسی برای میخکوب کردن و جلب توجه مخاطب هست رو داخل متن ها کاملا استادانه به کار میبرید . من که واقعا جدا از محتوای مطالب از ساختار مطالب و چینش مطالب هم لذت میبرم.

  پاسخ
 3. مرتضی رضائی
  مرتضی رضائی گفته:

  سلام برای مشاوره نیم ساعته آلفا از قبل زمان تعیین میکنید یا همون لحظه که پیامک میفرستیم تماس میگیرید؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *